+36/30 606-8008 galhajnalka77@gmail.com
 

CBT

Lélek Hajnal: CBT

Miről is szól ez?

A kognitív terápia a beteg aktuális problémáinak megoldását célozza a diszfunkcionális gondolkodás és viselkedés megváltoztatásán keresztül.

A kognitív terápia egy jelentésmódosító folyamat, amelynek során a diszfunkcionális viselkedés és gondolkodás megváltoztatása a hangulat és a magatartás kedvező irányú módosításával jár. Ennek érdekében azonosítja a diszfunkcionális hiedelmeket és az ezeket fenntartó gondolkodási hibákat és maladaptív viselkedésformákat.

Célja a korai maladaptív sémák, diszfunkcionális hiedelmek és inadaptív magatartásformák megszüntetése és adatptívabb kognitív struktúra és viselkedésformák kialakítása.

A kognitív terápia Beck elméleti modelljén alapul, mely szerint minden pszichológiai zavarban közös a diszfunkcionális gondolkodás, ami a beteg hangulatát és magatartását is befolyásolja. A gondolkodás realisztikus értékelése és módosulása a hangulat és viselkedés kedvező irányú változásával jár. Tartós eredményt a beteg alapvető – önmagára, a jövőjére és a külvilágra vonatkozó – diszfunkcionális sémáinak módosulása eredményez.

A kognitív terápia elsődlegesen egyéni, de csoportos formában is végezhető pszichoterápiás módszer. Meghatározott időkeretben, aktív strukturált terápiás ülések formájában folyik, előre kialakított terápiás terv alapján. Az ülések gyakorisága heti 1-2 alkalom. A terápiához tartozik két ülés között un. házi feladatok elvégzése.

A kezelés az adott betegség kognitív megfogalmazására, és az adott beteg kognitív konceptualizációjára és megértésére épül.

A terapeuta különféle kognitív terápiás módszerekkel igyekszik elérni a kognitív változást – a beteg gondolkodásában és vélekedésrendszerében – azért, hogy tartós érzelmi és magatartásbeli változást hozzon létre.

Hatékonyan alkalmazható:

unipoláris affektív zavarok,

disztimia,

generalizált szorongás,

fóbiás-szorongásos zavarok,

pánikzavar,

evészavarok, neuraszténia,

poszttraumás stressz,

alkalmazkodási zavarok,

szomatoform zavarok,

egyes személyiségzavarok (elkerülő, kényszeres, dependens, érzelmileg labilis, hisztrionikus, paranoid).

A másodlagos indikációk a különböző körképek azon eseteiben állnak fenn, amikor más kezelési módszereket illetve pszichoterápiát a kognitív terápia kiegészítőleg alkalmazhatunk:

pszichózisok pozitív tüneteinek kezelésére

kapcsolati zavarok

obszesszív-kompulzív zavarok

krízis állapotok

Érdekesnek találta ezt a megközelítést?

Kérjen időpontot elérhetőségeim valamelyikén

Bizonytalan, vagy csak kérdezne..?

Forduljon hozzám bizalommal!

Segítséget kérni nem könnyű dolog az igaz, de jó tudni, hogy minden problémára van megoldás.

Ha Ön sem találja egyedül a megoldást, és szeretné szakember segítségét kérni, az alábbi űrlap segítségével forduljon Hozzám bizalommal!