CBT
Miről is szól ez?
A kognitív terápia a beteg aktuális problémáinak megoldását célozza a diszfunkcionális gondolkodás és viselkedés megváltoztatásán keresztül.
A kognitív terápia egy jelentésmódosító folyamat, amelynek során a diszfunkcionális viselkedés és gondolkodás megváltoztatása a hangulat és a magatartás kedvező irányú módosításával jár. Ennek érdekében azonosítja a diszfunkcionális hiedelmeket és az ezeket fenntartó gondolkodási hibákat és maladaptív viselkedésformákat.
Célja a korai maladaptív sémák, diszfunkcionális hiedelmek és inadaptív magatartásformák megszüntetése és adatptívabb kognitív struktúra és viselkedésformák kialakítása.
A kognitív terápia Beck elméleti modelljén alapul, mely szerint minden pszichológiai zavarban közös a diszfunkcionális gondolkodás, ami a beteg hangulatát és magatartását is befolyásolja. A gondolkodás realisztikus értékelése és módosulása a hangulat és viselkedés kedvező irányú változásával jár. Tartós eredményt a beteg alapvető – önmagára, a jövőjére és a külvilágra vonatkozó – diszfunkcionális sémáinak módosulása eredményez.
A kognitív terápia elsődlegesen egyéni, de csoportos formában is végezhető pszichoterápiás módszer. Meghatározott időkeretben, aktív strukturált terápiás ülések formájában folyik, előre kialakított terápiás terv alapján. Az ülések gyakorisága heti 1-2 alkalom. A terápiához tartozik két ülés között un. házi feladatok elvégzése.
A kezelés az adott betegség kognitív megfogalmazására, és az adott beteg kognitív konceptualizációjára és megértésére épül.
A terapeuta különféle kognitív terápiás módszerekkel igyekszik elérni a kognitív változást – a beteg gondolkodásában és vélekedésrendszerében – azért, hogy tartós érzelmi és magatartásbeli változást hozzon létre.
Hatékonyan alkalmazható:
unipoláris affektív zavarok,
disztimia,
generalizált szorongás,
fóbiás-szorongásos zavarok,
pánikzavar,
evészavarok, neuraszténia,
poszttraumás stressz,
alkalmazkodási zavarok,
szomatoform zavarok,
egyes személyiségzavarok (elkerülő, kényszeres, dependens, érzelmileg labilis, hisztrionikus, paranoid).
A másodlagos indikációk a különböző körképek azon eseteiben állnak fenn, amikor más kezelési módszereket illetve pszichoterápiát a kognitív terápia kiegészítőleg alkalmazhatunk:
pszichózisok pozitív tüneteinek kezelésére
kapcsolati zavarok
obszesszív-kompulzív zavarok
krízis állapotok